Uruchomienie programu weryfikacji ZUS-Syriusz:

Pobrać program  Weryfikator_ZUS_SYSTEM_DEMO

https://pgemza.pl/wzs/

[nr wersji][sha256]

zapisać w folderze np.: D:\PGEMZA\Weryfikator_ZUS_SYSTEM_DEMO.exe

Program Weryfikator_ZUS_SYSTEM_DEMO jest w wersji portable (bez instalacji) i podczas jego pracy żadne dane osobowe nie są przekazywane poza komputer.

Wymagania oprogramowania:

  • Windows 10 (64 bit)

  • Dostęp do bazy Płatnik z MSSQL i jeżeli po uruchomieniu programu WZS otworzy się ta strona to należy zainstalować Command Line Utilities
    Microsoft Command Line Utilities 15 for SQL Server (x64) Pobierz MsSqlCmdLnUtils.msi [2.0 MB]
    Command Line Utilities wymaga Microsoft ODBC Driver 17 for SQL Server (x64) Pobierz msodbcsql.msi [4,5 MB]
    ODBC Driver wymaga Microsoft Visual C++ Redistributable Pobierz VC_redist.x64.exe [24,6MB]
  • Dostęp do Syriusza do menu generacji dokumentów KOA (moduł FO)

  • Do przygotowania gratisowych raportów potrzebuje dostępu do strony internetowej www.OK.pgemza.pl

 

Po uruchomieniu programu może pojawić się ostrzeżenie systemowe, że program jest mało znany. Wybieramy Więcej informacji i następnie Uruchom mimo to.

Należy uzupełnić dane dostępu do bazy MS SQL programu Płatnik. Nazwę serwera najlepiej jest podać przez adres IP np.: 192.168.0.22\SQL .

Opcja oznaczania kartotek w płatniku do potwierdzenia w ZUS umożliwi pobranie aktualnych danych podleganiu ubezpieczeniu dla wszystkich kartotek w programie płatnik.
Program płatnik po miesiącu wykonuje anulowanie potwierdzenia dla osób od 6 miesięcy nieaktywnych.

Jeżeli były wcześniej pobierane dane z programu Syriusz i są już nie aktualne to należy wykonać ponowne pobieranie dokumentów KOA.
Program przeniesie wcześniej pobrane dane (*.csv) do nowego podfoldera.

Początek analizy danych przy pierwszym wyliczeniu ilości błędów ustawić na datę 01-01-2000 (weryfikacja za rok 1999 jest w cenie)  lub datę od kiedy w Syriuszu są poprawne dane dla danego NIPu urzędu.

Zalecane jest na początku zaznaczyć pomijanie osób z zasiłkami przedemerytalnymi.

Jeżeli w urzędzie występują rozbieżności zgłoszeń dla osób powracających na zasiłek uzupełniający i ręcznie było tworzone zgłoszenie na jeden dzień do ubezpieczenia zdrowotnego (lub migracja z poprzedniego programu) to proszę zaznaczyć, aby program pomijał tworzenie wyrejestrowanie dla takich okresów.

W pliku D:\PGEMZA\nie_analizuj.txt umieścić PESELe osób, którym nie mają być analizowane okresy podleganiu ubezpieczeniu w ZUS:

  • zgłoszone osoby do ZUS bez odpowiednich okresów w Syriuszu
  • osoby z nienależne pobranym świadczeniem bez anulowanych decyzji
  • osoby ze szkoleniami lub na stażu z projektów zgłoszone do ZUS bezpośrednio w płatniku
  • osoby, którym z jakiegoś powodów nie można wygenerować poprawnego KOA w Syriuszu

Wybieramy przycisk [Wykonaj]

Program sprawdzi czy osoba zajmująca się obsługą płatnika wykonała aktualizację komponentów programu i danych płatnika. Jeżeli nie to będzie sprawdzał to co 120 sekund.
Można ten proces pominąć [Anuluj] i wykonać automatyczne tworzenie dokumentów KOA w Syriusza. Po aktualizacji kartotek w płatniku będzie można wykonać ponownie całościową weryfikację bez zaznaczonej opcji "Pobierz aktualne dane z Syriusz".

Przy pierwszym uruchomieniu będzie trzeba zaznaczyć cztery punty odniesienia. Jeżeli były ustawione punkty odniesienia, ale cały program został przeniesiony na inny komputer lub program nie może przygotować pierwszej paczki KOA to należy wykonać ponowne ustawienie punktów odniesienia przez ponowne uruchomienie programu i wybranie na klawiaturze klawisza F12.

1) Delikatnie ustawiamy kursor myszki nad środkiem guzika otwierania filtrowania danych (podobnie jak czerwona strzałka na obrazku) i następnie na klawiaturze wybieramy kombinację klawiszy Ctrl+F10

2) podobnie w selekcji założonej obok wprowadzonego PESEL 00001111111
3) oraz następnie nad guzikiem menu Dokumenty

3) ustawić kursor nad ikoną dyskietki i potwierdzamy to kombinacją klawiszy Ctrl+F10

Program przeliczy ile będzie paczek z danymi podleganiu ubezpieczeniu i wyświetli informację. Wybieramy w programie [OK].

Należy liczyć ok. 6 minut na utworzenie jednej paczki. Nie należy zmieniać rozmiaru okna Syriusza. Jeżeli program z ustawieniami zostanie przekopiowany na inny komputer lub za każdym razem czeka na wskazany punk dłużej niż 6 min to należy wykonać resetowanie punktów odniesienia klawiszem F12.

Program zacznie automatycznie tworzyć dane do weryfikacji.

 Zobacz co zrobić jeżeli podczas generacji wniosków wystąpi błąd systemu.

Nie jest wskazane korzystanie w tym czasie z komputera. Klawisz na klawiaturze "Pause" wstrzymuje wykonanie programu, a kombinacja "Ctrl+Enter" wznawia pracę. Jeżeli program przez dłużej niż 6 minut nie będzie wykonywał operacji to można spróbować ustawić mu okno, na które czeka lub ustawić Syriusz na {FO00005L}  i ponownie uruchomić weryfikator bez zaznaczonej opcji "Pobierz aktualne dane z Syriusz"

Na koniec operacji weryfikator przedstawi liczbowe rozbieżności między danymi w Syriuszu i ZUS.

Proszę o przesłanie w celach statystycznych pliku D:\PGEMZA\WYNIKI_DEMO\Weryfikator_ZUS_SYSTEM_DEMO.TXT  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jeżeli będzie więcej niż 95% potwierdzonych kartotek w Płatniku i urząd ma wykupioną licencję lub kod do darmowych raportów to należy wprowadzić go w tym oknie.

Po uzupełnieniu poprawnego numeru licencji program w folderze D:\PGEMZA\WYNIKI przygotuje odpowiednie raporty i pliki xml do zaimportowania do płatnika.

Na początku wykonać zweryfikowanie i poprawienie danych w Syriuszu i Płatniku.

  1. Przy korygowaniu danych w Syriuszu poprzez poprawienie dat w niepełnosprawnościach lub NFZ, nie należy tworzyć brakujących dokumentów na zakładce ZUS tylko sprawdzić poprawność okresów ubezpieczeń na podglądzie wniosku KOA w Syriuszu. Parametr systemowy "DataPoczGeneracjiZgloszenDoZUS" w administracji Syriusza ustawić na datę 29-12-2022. Program po ponownym pobraniu danych z Syriusza poprawi okresy w ZUS zgodnie z nowymi danymi na wniosku KOA z Syriusza.
  2. W Syriuszu w administracji lokalnej wykonać proces awaryjny  "Diagnostyka danych FOB" i sprawdzenie czy istnieją zduplikowane PESELe oraz okresy rejestracji nachodzące na okresy zatrudnienia.
  3. Jeżeli w raporcie "Platnik_dwa_PESELe.txt" istnieją podwójne PESELe to wykonać łączenie kartotek.
  4. Należy sprawdzić w Aplikacji Centralnej, poprawność danych i wykonać odpowiednią korektę dla osób z pliku "ZGONY_ZUS.CSV".
  5. "Błędne KOA w SYSTEMIE.TXT" dla tych osób należy poprawić daty w NFZ lub zdarzeń i statusów. Przy starszych okresach jedynym sposobem poprawienia jest usunięcie kolejnych zdarzeń i wprowadzenie ich ponownie. Dla osób z tego pliku nie jest przeprowadzana weryfikacja okresów między bazami.
  6. Sprawdzić w plikach "D:\PGEMZA\WYNIKI\NIEzgodne_*" wskazane okresy ubezpieczeń, które będą zmieniane w ZUS ponieważ został zmieniony w Syriuszu kod niepełnosprawności lub data w NFZ. W tym procesie pomoże program "Tworz_zgloszenie_i_ZWUA" z zaznaczoną opcją "Informacje o przygotowanych dokumentach...". Program będzie pytał przy każdym zmieniającym okresie ubezpieczenia w ZUS, czy są poprawne dane w Syriuszu. Następnie okresy w pliku "Tworz_zgloszenie_i_ZWUA_do_poprawy_w_Syriuszu.TXT" należy poprawić w Syriuszu lub dodać je do pliku "D:\PGEMZA\nie_analizuj.txt" i wykonać ponowną weryfikację.
     - brak zdrowotnej przed 2002-01-01 (Blad2002)
     - okres w Syriuszu ze świadczeniem, które trwa dwa lata (Blad2lata)
     - osób z co najmniej 5 błędnymi okresami ubezpieczeń w ZUS (BladKOA)
     - usuwany okres w ZUS bo została zmieniona w Syriuszu data w NFZ (BladUsunZdr)
     - usuwany okres w ZUS bo został zmieniony w Syriuszu kod niepełnosprawności (BladUsunKod)
     - brakujące okresy ubezpieczenia (ZZA lub ZUA, ZWUA) w ZUS (osoby z ZxA lub ZxxA w statusie)
     - osób w Syriuszu ze składką społeczną bez składki zdrowotnej (InfoZdr)
     - okresów z kodem 0920 będzie całkowicie usuniętych z ZUS (Info0920)
     - okresów z kodem 0940 będzie modyfikowanych w ZUS (Info0940)
     - okresów ubezpieczeń dla osób z rentą, które będą modyfikowane w ZUS (Info09x02x)
     - okresów ubezpieczeń w ZUS wydłużonych do daty 2024-04-04 (InfoA)
     - jednodniowych okresów ubezpieczeń 0911 przed 2011 rokiem (Info1dzien)
     - utworzonych paczek po określonej liczbie PESELi osób, którzy mają ostatnią zmianę w okresach ubezpieczenia w ZUS w przedziale wskazanych dat w nazwie pliku (Info_paczka)
  7. W programie Płatnik utworzyć zestaw wszystkich imiennych dokumentów rozliczeniowych ZUS RCA za miesiąc styczeń 2002 i nadać nazwę zaczynającą się od WZS. Program wykona wstępną weryfikację ich kodów tytułów ubezpieczeń z okresami wykazanymi na KOA w Syriuszu. "D:\PGEMZA\WYNIKI\ZUS_RCA_WZS_*" Program wskaże, czy jest dużo brakujących okresów ubezpieczeń w Syriuszu (osoby po zakończeniu zasiłku nie mają kontynuacji dat w NFZ).
  8. W pliku "D:\PGEMZA\nie_analizuj.txt" umieścić PESELe osób, które nie mają być analizowane (np. zgłoszone osoby do ZUS bez odpowiednich okresów w Syriuszu, nienależne pobrane świadczenia bez anulowanych decyzji, osoby ze szkoleniami lub na stażu z projektów zgłoszone do ZUS bezpośrednio w płatniku).

 

Kolejność przygotowywania dokumentów do przekazania do ZUS.

Jeżeli jest duża liczba osób przy pozycji "NIEzgodne KOA w ZUS względem SYSTEMU" to można zaimportować szablon selekcji złożonej (menu - Szablon > Importuj i wskazać plik D:\PGEMZA\Szablon_selekcji.jfs) skopiować listę PESELi z pliku np. NIEzgodne_Info_paczka_1_2019-11-06_9999-01-01.TXT do schowka systemowego (Ctrl+C) i wkleić je klikając lewym klawiszem myszki w szare pole obok warunku Z LISTY i wybieramy z menu podręcznego "Wklej zawartość" oraz odznaczamy ptaszka "Negacja" w tym warunku. Następnie wyeksportować selekcję złożoną (menu - Szablon > Eksportuj i nadpisać plik D:\PGEMZA\Szablon_selekcji.jfs).  Program WZS będzie tworzył brakujące wyrejestrowania i zgłoszenia tylko dla wskazanych osób. Pobieramy repliki dokumentów rozliczeniowych z ZUS dla miesięcy wskazanych w nazwie pliku NIEzgodne_Info_paczka_1_*.TXT. Następnie po wykonaniu punktów od 1 do 9 wykonujemy tą czynność na kolejne PESELE z plików "NIEzgodne_Info_paczka*.TXT".

  1. Uruchomienie programu Weryfikator_ZUS_SYSTEM_DEMO  z zaznaczonymi opcjami
  2. W Syriuszu generujemy wszystkie aktualne dokumenty zgłoszeniowe, importujemy do programu płatnik i wysyłamy do ZUS
  3. Po przetworzeniu się wysłanych zestawów w ZUS uruchomić program Weryfikator_ZUS_SYSTEM_DEMO. Do nazwy folder D:\PGEMZA\WYNIKI automatycznie dodana zostanie data wykonanej weryfikacji.
    Wykonujemy program z opcjami

    program powinien wymagać, aby w płatniku wykonać aktualizację programu i danych płatnika. Osobie zajmującej się korektami ZUS przekazać folder D:\PGEMZA\WYNIKI.
    Przesłać dane statystyczne (WYNIKI\Weryfikator_ZUS_SYSTEM.TXT) na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
  4. Sprawdzić wyrywkowo ok. 1% przygotowanych dokumentów ZWUA w pliku KOA_NIEzgodne.CSV. W tym procesie pomoże program Tworz_zgloszenie_i_ZWUA z zaznaczoną opcją "Informacje o przygotowanych dokumentach...". Wskazujemy plik z wybraną kategorią błędu "NIEzgodne_*.TXT", a program wskaże jakie przygotował dokumenty dla danej osoby z pliku "KOA_NIEzgodne.CSV". Jeżeli wskażemy plik "KOA_NIEzgodne.CSV" program utworzy listę 100 PESELI do wklejenia w Syriuszu do selekcji złożonej Z LISTY w kolumnie PESEL, następnie będzie kolejno otwierał kartotekę w Płatniku danej osoby i prezentował przygotowane dokumenty. Jeżeli "W ZUS jest poprawnie" to zostanie okres zapisany w pliku "Tworz_zgloszenie_i_ZWUA_do_poprawy_w_Syriuszu.TXT". Jeżeli z jakiegoś powodu nie można poprawić błędnych danych w Syriuszu to należy skopiować dane pozycje do pliku "D:\PGEMZA\nie_analizuj.txt. Po naniesieniu zmian w Syriuszu należy ponownie pobrać aktualne dane z Syriusza i wykonać analizę.


    Importowanie do programu LibreOffice

    Legenda czytania raportu przygotowanych dokumentów.
    https://www.ok.pgemza.pl/raport-wyjasnienia

  5. Zaimportować i wysłać w płatniku pliki z folderu D:\PGEMZA\WYNIKI\DOKUMENTY_DO_ZUS\1_ZWUA\PACZKA_x.XML.
  6. Uruchomić program Tworz_zgloszenie_i_ZWUA i uruchomić proces tworzenia brakujących okresów w ZUS zgodnie z plikiem KOA_NIEzgodne.CSV. Program będzie w Płatniku tworzył zgłoszenie i wyrejestrowanie dla osób ze statusem ZxA i kodem przyczyny wyrejestrowania w kolumnie ZWUA.
  7. Tworzymy jedną paczkę ze ZUA, ZZA i ZWUA. Przy oznaczaniu kolejności potwierdzamy domyślną kolejność przetwarzania zgłoszeń. Wysyłamy zestaw do ZUS.
  8. Po przetworzeniu się dokumentów w ZUS, powtarzamy czynności od punktu 1 do 7 dopóki ilość osób w pliku KOA_NIEzgodne.CSV nie zmniejszy się do pojedynczych przypadków.
  9. Po przetworzeniu się wysłanych zestawów w ZUS zamawiamy w ZUS repliki dokumentów rozliczeniowych za wybrany rok. Program wstępnie weryfikuje komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS czy zgadzają się z poprawionymi okresami w ZUS i niezgodności zapisuje w plikach D:\PGEMZA\WYNIKI\Raporty_RCA_*.csv .
  10. Przejrzeć raport D:\PGEMZA\WYNIKI\Rodzina_ZCNA_WYR.csv. Zaimportować i wysłać w płatniku pliki z folderu D:\PGEMZA\WYNIKI\DOKUMENTY_DO_ZUS\2_ZCNA.XML. Są to wyrejestrowania członków rodzin osób bezrobotnych, którzy od początku roku 2022 nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. W większości przypadków będą to brakujące wyrejestrowania z przed 20 lat.